TURKISH INDUSTRY HOLDINGTURKISH INDUSTRY HOLDINGTURKISH INDUSTRY HOLDING

Türk şirketlerinin son dönemde Afrika’da yatırım için yarışıyor. Öyle ki sadece sektörünün öncü firmaları değil, adı pek duyulmamış şirketleri de Afrika’da yatırım için imzalar atıyor, görüşmeler yapıyor. Onlardan biri de Turkish Industry Holding.

Adı pek bilinmese de Anadolu’da yatırımları bulunan Ankara merkezli Turkish Industry Holding, Etiyopya tarihinin belki de en büyük yatırımlarından birine imza atacak. Ülke basınında da yer verilen bilgilere göre yatırımın miktarı 3 milyar euro. Yapılacak yatırım Tigray eyaletinde olacak ve bir organize sanayi ve endüstri bölgesinin inşasını içerecek. Yatırım,  bugünkü kurlarla 18 milyar liranın üzerinde. Sanayi ve Endüstri bölgesine ilk aşamada 750 milyon euroluk bir yatırım planlanıyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Semerci 3 aşamalı projenin 5-6 yılda hayata geçeceğini dile getiriyor. 15 farklı fabrikanın olacağı projenin ilk 4 fabrikasını seramik, granit, kağıt ve prefabrik konut sistemleri üretecek tesisler oluşturacak. 500 hektarlık bir araziye kurulacak projenin inşaatına ise 2019’un ikinci yarısında başlanacak.

Turkish Industry Holding CEO’su Bekir Soytürk’e telefonla ulaştım ve detayları sorduğumda ise “Şu anda tam olarak netlik kazanmayan aşamalar var. Netlik kazanınca görüşelim” yanıtını aldım.

Turkish Industry Holding’in internet sitesinde verilen bilgilere göre ise şirketin Erzincan’da temizlik ürünleri ve MDF fabrikası bulunuyor. Malatya’da granit levha ve karo üreten holdingin, Setap Yapı, Elyapı, Granist adlı şirketleri var.

Holdingin CEO’su Temsa’dan

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Mehmet Coşkun’un yaptığı Turkish Industry Holding’in CEO’su Bekir Soytürk Sabancı Holding’in eski yöneticilerinden. Lassa, Kordsa, Toyotasa, Temsa gibi şirketlerin yönetiminde de bulunan Soytürk dışında yine Sabancı Holding’te uzun yıllar yöneticilik yapmış bir başka isim; İbrahim Ergin dikkat çekiyor. Ergin, Turkish Industry Holding’in seramik grubunu yönetiyor. Holdingin kağıt grubunun başında ise Eczacıbaşı’na ait İpek Kağıt, Hayat kimya gibi dev firmalarda üst düzey pozisyonlarda görev almış Muammer Timur var. 

Turkish Industry Holding, adı pek duyulmuş değil. Ancak bu yatırım yapılır da proje hayata geçerse, Türk şirketlerinin Afrika’daki en büyük yatırımı unvanını almış olacak.